Tenis Ve Tenis Etimolojisi

Tenis, tüm dünyada varlığını kanıtlamış ve turnuvaları olan, aktif olarak oynanan bir spor dalıdır. Tenis sporu yaklaşık olarak 13.yüzyıldan beri varlığını sürdürmektedir. Tüm dünyada her yaştan, her seviyeden, her ülkeden oyuncu tenis oynayabilmektedir. İlk zamanlarda tenis sporu günün 24 saat olmasından dolayı esinlenerek önce 12, sonra 6 ve en sonda 3 dizi üzerine oynanmıştır. Sayılar ise günün bir saatini dörde bölerek 15, 30, 40, 60 çerçevesine oturtulmuştur. Sayı sistemindeki düzenleme ise 18.yüzyılda tamamlanmıştır. Tenis, raket ve lastik bir top ile beraber iki ya da dört kişi ile oynanmakta olan bir spor dalıdır. Kurallar dahilinde olmak üzere teniste maç sonunda en çok puanı kazanan takım ya da oyuncu maçı da kazanmış olur. Tenis sözcüğünün etimolojisi ise Anglo-Fransızca olmak üzere “tenetz” sözcüğüne dayanmaktadır. Fransa’da “Avuç İçi Oyunu” olarak adlandırılıyordu. Daha sonralardaki gelişimler ise “tenis” sözcüğü adını almıştır.

Tenis Maçlarında Servis Kavramı

Tenis maçlarında servis adı verilen bir atış sistemi vardır. Servis, bir oyuncunun elindeki tenis topunu raket ile vurarak karşı takımın kortuna ya da karşı takımın sahasına göndermesidir. Serviste genellikle oyuncular sağ elini kullanmaktadırlar. Teniste, raket ve top birbirine paralel konumda tutulur. Doğru olacak olan servis konumuna geçilerek tenis topu 2 kol yüksekliğinde tutulur. Top ve raket birbirinden eş zamanlı olarak ayrılır. Sağ elde bulunan raket geriye doğru hareket ettirilir. Dirsekten yukarıya doğru atılan topa omuzdan güç alınarak vuruş sağlanır. Raket sol ayağa doğru indirilerek vuruş tamamlanmış olacaktır. Bir tenis oyuncusunun iki adet servis atabilme hakkı vardır. Birinci servis atışını yanlış yaptığında birinci hata olarak isimlendirilir ve ikinci atış için hazırlanması gerekir. Fakat oyuncu ikinci servisi de hatalı atar ise puan karşı takımın olmuş olur.

Tenis Ayakkabısı

Tenis ayakkabısı, tenis oyuncuları için oldukça önemlidir. Her kort yüzeyine uygun olacak şekilde ayakkabılar vardır. Tenis ayakkabıları, günlük ayakkabılara göre biraz daha farklı ve biraz daha serttir. Tenis ayakkabıları yan kısımlarından destekli olan ayakkabılardır. Tenis ayakkabılarının tabanları ise erimeyecek, kaymayacak olan tabanların özelliğine sahiptir.

Bir cevap yazın