Tenis Nasıl Bir Spordur

Tenis günümüzdeki haline yakın olarak ilk İngiltere’de oynanmıştır. Tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Olimpik bir spor dalıdır. Tenis bütün ülkelerde ilgi duyulan, sevilen ve takip edilen sporlar arasındadır. Sporcuların maçlar sırasında gösterdikleri hırs ve çaba insanın isteyince neler yapabileceğinin göstergesidir. Maçların ne zaman biteceği belli değildir. Fakat oyuncular ne kadar uzun sürse bile son dakikaya kadar ilk dakikadaki gibi performans sergilerler. Sınırları zorlayan çetin maçlarda oyuncuların insanüstü dayanıklılıkları seyircilerin nutkunu tutturmaktadır. Ve tenis sever takipçilerin gündemine düşmektedir. Tenis karşılıklı iki kişi ya da ikişer kişilik takımlarla oynanmaktadır.

Tenis Kortları ve Ekipmanları

Tenis kortları dikdörtgen ve düz bir zemine sahiptir. Kapalı ve açık olarak iki kategoriye ayrılırlar. Kort zeminleri ise çim zemin, toprak zemin ve sert zemin kortlar olarak üçe ayrılır. Her kortun tenis ayakkabısı farklılık gösterir. Her kort için ayrı antrenman gereklidir. Her kort için ayrı müsabakalar düzenlenmektedir. Tenis oynamak için bir tenis raketi, birden fazla topa, kort seçiminize uygun ayakkabılara ve sizi rahat ettirecek kıyafet ve aksesuarlara ihtiyacınız olacaktır. Bu ekipmanları güvenilir kaliteli hizmet veren Tenis Market mağazalarından ve web sitelerinden temin edebilirsiniz.

Tenis Eşittir Dayanıklılık

Tenis maçları 5 set yâda 3 set olarak oynanır. Ne zaman biteceği belli olmayan bu maçlarda inanılmaz performanslar sergilenir. Teniste temel kural topu filenin üzerinden ya da yanından rakip sahaya göndermektir. Sporcular her tek sayılı (1,3,5 )gibi setlerde saha değiştirirler. Toplar hasar gördükleri için belli bir oyun sonunda değiştirilir. Tenisin dört ana oyun stili vardır. Agresif baseliner, servis ve voleybolcu, kontra yumruk ve tüm saha oyuncusudur. Tenis izlemesi çok zevkli bir spordur ve oldukça kolay sanılır. Oysaki en fazla enerjinin harcandığı ve sınırların zorlandığı bir spor dalıdır. Profesyonel tenisçilerin günlerinin çoğu antrenman yaparak ve de vücut geliştirme çalışarak geçer. Tenis kondisyon, hırs ve konsantrasyon gerektiren spor dallarından biridir. Tenis oynayan kişilerin hızlı karar verme, dikkat, odaklanma ve dengeyi sağlama becerilerinin geliştiği gözlemlenmiştir.

Bir cevap yazın