Göbek düşmesi nedir

7’den 70’e herkesin başına gelen ve asla hafife alınmaması gereken göbek düşmesi, karın içindeki organın bulundu yerden kayması veya yerinin değişmesi anlamına geliyor. Geleneksel olarak uygulanan yanlış tedaviler ciddi ve kalıcı sorunlara neden olabiliyor. İşte göbek düşmesi ile ilgili detaylı bilgiler.

Belirtileri

– Göbek ve çevresinde ağrı veya ağırlık hissedilmesi
– Göbek ve çevresinde şişlik, ödem ve hassasiyet oluşması
– Halsizlik, hazımsızlık, bitkinlik, yorgunluk hissetmek
– Karın bölgesinde gaz sıkışması ve şişlik
– Yemek sonrasında şişkinlik, bulantı, ekşime, sıcak ve ter basması, baş ağrısı ve terleme
Konsantrasyon bozukluğu, uykusuzluk ve tembellik
– Karın ağrısı, ateş, kusma, ishal gibi rahatsızlıklar
– Yüksek ateş

Neden olur?

Göbek düşmesinin en yaygın sebebi ağır bir eşya kaldırdıktan sonra oluşur. Ayrıca ani hareket, ısı değişimi, rüzgar ya da klimaya maruz kalma sonucunda da göbek düşmesi meydana gelebilir. Göbek düşmesi, göbeğin olduğu yerden kayarak vücudun başka bir bölümüne doğru ilerlemesi ile oluşur. Göbek düşmesinin temel sebebi karın içi basıncının çeşitli eylemler nedeniyle artması, karın zarında zayıf alanların ve deliklerin oluşmasıdır. Bu sorunlar gebelikte, ağır eşya taşımada, yüksek kilolarda oluşabilir.

Tedavisi

İlk zamanlarda göbekte meydana gelen şişlik kaybolsa da, zamanla göbek çapı genişledikçe bu şişlikler kalıcı olabilir. Bazı durumlarda ise kese içindeki oluşumlar boğulur ve çürüme oluşabilir, bu durumda acil cerrahi müdahale edilmesini gerekir. Göbek düşmesinde birçok tedavi yöntemi uygulanır. Bu yöntemlerden en yaygını bardak çekme yöntemidir. Bu geleneksel yöntemle göbek deliğine bir miktar pamuk konur ve çakmak ile yakılır yanan pamuğun üzerine bir su bardağı göbek deliğini kapatacak şekilde konur. Bardağın içerisinde yanan pamuk bölgede kan dolaşımını arttırır ve göbeğin yerine gelmesi sağlanır. Kas gevşetici ilaçlar ile sıcak uygulama yapmak da göbek düşmesi için fayda sağlayacaktır.

Kaynak: radyoblog.com

Bir cevap yazın