Cami Halısı Alerji Yapar Mı

Cami Halısı Alerji Yapar mı?

Cami halıları seçiminde oldukça dikkat etmek gerekir. Zira dikkat edilmeden yapılan seçimler sorunlar çıkarabilmektedir. Farklı çeşitlerde birçok cami halısı üretilmektedir. Bunlar arasında kalitesiz olanlar da her alanda olduğu gibi elbette vardır.

Bu sebeple halının niteliklerini ve özelliklerini iyi bilmek gerekir. Zira bazı yanlış halı seçimleri alerjiye sebep olabilmektedir. Bu durum cami halıları için de geçerlidir. Halıların yapısında alerjen madde bulunması karşılaşılabilen bir durumdur.

Cami Halılarının Özellikleri

Cami halılarında çeşit oldukça fazladır. Fakat bu çeşitler arasından en sık tercih edilen ve sağlıklı olanları akrilik halılar ve yün halılardır. Bu halıların her birinin özellikleri farklıdır

Akrilik Cami Halısı Özellikleri

Akrilik cami halısı modelleri sık kullanıma karşı dayanıklı yapısı sebebiyle sık tercih edilmektedir. Yün halılar ile de oldukça benzer özelliklere sahip olan bu halılar temizlik açısından da kolaylık sağlamaktadır. Akrilik halı türlerinin leke tutmama özelliği de öne çıkmasında bir başka etkendir. Camilerde kullanılmasının sebepleri arasında kolay deforme olmaması da önemli bir etkendir. Ayrıca akrilik cami halıları koku yapmaz ve bulunulan ortamda insanları rahatsız etmez.

Canlı renklere sahip olan bu halılar renklerini uzun süre koruyabiliyor ve kolay kolay solma gibi sorunlar görülmüyor. Bazı akrilik cami halılarında anti bakteriyel özellik bulunmaktadır. Akrilik cami halılarında farklı modeller de bulunması sebebiyle ürün çeşitliliği bir hayli fazladır. Akrilik cami halılarında Göbekli cami halısı Seccadeli cami halısı gibi birçok model bulunmaktadır.

Yün Cami Halısı Özellikleri

Yün cami halısı modellerinde ses akustiği muntazam şekilde sağlandığı için büyük camilerde sıkça tercih sebebi olabiliyor. Ayrıca yün halılar doğal yapısından dolayı kolayca ateş almaz özelliğe sahiptir. Bunların yanı sıra camiler çok geniş alanlar olduğu için temizliği uzun zaman almaktadır. Yün halılar ise bu açıdan kolaylık sağlıyor.

Kullanımı uzun süre dayanıklılık sağlamaktadır. Yün cami halıları fiyatları değişkenlik gösteriyor olsa da diğer cami halısı türlerine oranla biraz daha pahalıdır. Yün cami halılar arasında en sık tercih edilen modeller saflı cami halısı modelleridir. Fakat farklı modellere de sahiptir.

Cami Halısı Fiyatları

Farklı çeşit ve desenlerde üretilen cami halıları fiyatlarda da farklılık göstermektedir. Cami halı fiyatları konusunda en büyük etken halının niteliğidir. Yün halılar doğal ürünlerden elde edildiği için diğer halılara nispeten daha pahalıdır. Fakat bütçesi buna yetmeyenler için alternatif halı çeşitleri bulunmaktadır. Halı fiyatları metre kare üzerinden hesaplanmaktadır. Bu sebeple metrekare arttıkça fiyatta da artış olacaktır.

Tüm bunlardan ziyade desenler de fiyatları etkileyen bir başka unsurdur. Örneğin akrilik halılar arasından seccadeli cami halısı ile göbekli cami halısı arasında fiyat farkı görülebilmektedir. Ya da Manisa cami halısı çeşitlerinde farklı desenler farklı fiyatlara tabii tutulabilir. Üreten firma ve satışını gerçekleştiren firmaya göre de fiyatlarda değişiklik görülmesi olasıdır.

Cami Halısı Nereden Alınır?

Cami halıları normal halı satışını gerçekleştiren firmalarda bulunmayabilir. Zira bu halılar evler de bulunan halılardan daha büyük ebatlarda ve farklı özelliklerde üretilmektedir. İnternet üzerinden cami halısı almakta mümkündür lakin bu konuda oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. 

Metropol cami halısı modelleri bir hayli geniş olduğu için bu konuda kolaylık sağlayabilmektedir. İnternet üzerinden ve ya normal bir firmadan halı cami halıları alınmadan önce muhakkak doğru ölçümler yapılması gerekmektedir. Yanlış yapılan ölçümler geri dönüşü olmayan sorunlara sebep olabilir bunun nedeni ise bu halıların ölçülere uygun olarak kesiliyor olmasıdır.

 

Bir cevap yazın